jandokht logo light

از علاقه شما به خرید سگ تا سگ‌کشی در روز روشن!

خرید سگ

سلام عزیز جان.
من برای تهیه محتوای این مقاله وقت گذاشتم و منابع معتبر و مرتبط رو بررسی کردم تا یک مقاله علمی و قابل اعتماد در اختیار شما بذارم.
اگر سوال یا نقطه نظری دارید حتما برام کامنت کنین.

سید حسین مدارایی

خرید سگ در میان ما مردم مسلمان تنها در موارد خاصی مجاز است. یعنی به جز موارد معین شده شما نمی‌توانید صاحب سگ شوید و کسی که سگ را به شما فروخته هم مالک پول دریافت شده نخواهد بود؛ چون این معامله از نظر شرعی باطل است. با این حال این آگاهی هم نمی‌تواند برخی افراد را از خرید سگ منصرف کند؛ چون تمایل به خرید سگ و نگهداری از آن را باید در جای دیگری جستجو کنیم.

اگر فکر می‌کنید به خرید سگ علاقه‌مند هستید چند سوال از خود بپرسید:

  • آیا دوستان یا نزدیکان شما اخیرا سگ خریده‌اند؟
  • آیا کلاس زبان می‌روید و در کتاب‌های شما دائما درباره سگ صحبت می‌شود؟
  • آیا در خانه ماهواره دارید یا در سریال‌های مورد علاقه شما زندگی با سگ ترویج می‌شود؟
  • آیا کمپین‌های حمایت از حقوق سگ را دنبال می‌کنید؟
  • آیا صفحات شاخ‌های مجازی که دارای سگ خانگی هستند را دنبال می‌کنید؟
  • آیا آلبوم تصاویر حیوانات خانگی را دنبال می‌کنید؟

خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند دیدی فراتر از هیجان و احساسات به خرید سگ داشته باشید و دلایل محکم‌تری برای خرید سگ پیدا کنید.

دلایلی که خرید سگ را توجیه می‌کند

خرید سگ به‌خاطر تنهایی

یکی از رایج‌ترین دلایل برای خرید سگ و نگهداری از آن در خانه رفع تنهایی است. دختران نوجوانی که روابط خانوادگی سردی را تجربه می‌کنند و پدر و مادرشان نمی‌توانند نیازهای عاطفی آن‌ها را برطرف کنند یا دچار اختلاف با یکدیگر هستند، نوجوانانی که تک فرزند هستند و به دلیل موقعیت خانوادگی با هم سن‌و‌سالان خود ارتباط محدودی دارند یک از اقشاری هستند که به خرید سگ و نگهداری از آن روی می‌آورند.

ممکن است خانم جوانی که همسر او مدت زیادی در خانه نیست یا از شوهرش جدا شده هم سگ را جایگزین یک انسان کند تا به تنهایی خود پاسخ داده باشد.

خرید سگ به‌خاطر بی اعتمادی

هر چند در بین برخی از دختران نوجوان و جوان روابط خارج از شرع عادی‌سازی شده؛ ولی عادی شدن این روابط موجب نمی‌شود دختران عزیز از آسیب‌های روحی و عاطفی چنین روابطی در امان بمانند. دختر جوانی که آسیب روحی شدید چنین رابطه‌ای را تجربه کرده ممکن است تصمیم بگیرد برای همیشه از اعتماد به جنس مخالف خود دوری کند و به جای آن از یک سگ نگهداری کند. چون می‌داند سگ‌ها وفادار هستند و خیانت نمی‌کنند.

خانمی که به دلیل بدرفتاری، خیانت، تنوع‌طلبی، اعتیاد و مواردی از این قبیل از همسر شرعی خود طلاق گرفته هم ممکن است همین تصمیم را برای ادامه زندگی خود بگیرد.

در هر صورت این عزیزان باید بدانند که این تصمیم یک داروی مسکن و موقتی است و نمی‌تواند جایگزین نیازهای وسیع انسان به روابط مشروع با جنس مخالف و تشکیل خانواده باشد. بهتر است با مراجعه به یک مشاور امین، دلایل از دست رفتن اعتماد خود را ارزیابی و این اعتماد را در مسیر درست بازسازی کنید.

خرید سگ به‌خاطر مدگرایی

مد همواره یکی از دردسرهای فرهنگی ما در سال‌های اخیر بوده و هست. تظاهر به روشنفکری و به روز بودن به ویژه در قشر پردرآمد کشور به جای آنکه با علم‌آموزی و وسعت بخشیدن به ابعاد وجودی خود، پرورش اخلاق در خود و تربیت نفس همراه باشد، با مدگرایی و تقلید کورکورانه از جوامع غربی همراه است.

اقدامی که نه از سر تفکر و تولید فکر؛ بلکه از سر تقلید انجام می‌شود بی‌تردید رفتار یک انسان عاقل و خلاق نیست.

خرید سگ به‌خاطر تکرار و تبلیغ

تبلیغ و زیادنمایی هرچیزی از جمله ترفندهای جا انداختن یک رفتار در میان یک فرهنگ است که به نفوذ فرهنگی می‌گویند. وقتی شما دائما در جوی هستید که توسط تبلیغات خرید سگ‌ها و نگهداری از آن‌ها بمباران می‌شوید بعید نیست که به زودی تصمیم به خرید سگ بگیرید.

اگر از افرادی هستید که به این دلیل تصمیم به خرید سگ گرفته‌اید پیشنهاد می‌کنم برای مدتی رسانه خود را عوض کنید و این تبلیغات را نادیده بگیرید. با ایجاد مشغله‌های جدید متوجه می‌شوید که این یک خواسته و نیاز واقعی نیست.

خرید سگ به‌خاطر ضعف در روابط اجتماعی

ایجاد و حفظ روابط انسانی زمان‌بردار و هزینه‌بر است. عدم آگاهی افراد و نداشتن مهارت‌های اجتماعی که موجب حفظ و توسعه روابط انسانی می‌شود موجب شکست در ارتباط با دیگران خواهد شد. جالب اینکه برخی از این افراد به جای یادگیری مهارت‌های ارتباط بین‌فردی و همسرداری خرید سگ را به عنوان یک راه کم هزینه و ساده انتخاب می‌کنند تا به جای حل مسأله، صورت مسأله را پاک کنند.

خرید سگ به‌خاطر نیاز به فرزندآوری

انسان در سن بلوغ فکری و عاطفی نیاز به داشتن فرزند را به طور طبیعی در خود احساس می‌کند. زوج‌های جوان که برای مدت طولانی از فرزندآوری اجتناب می‌کنند خلاء بازی و سر و صدای بچه را در خانه احساس می‌کنند. حتی اگر این زوج‌ها متوجه نشوند کسالت آن‌ها به چه دلیل است.

جالب آنکه زوج‌هایی که این کسالت و سکوت خانه را با خرید سگ پاسخ می‌دهند از افراد مرفه هستند و دلیل بچه‌دار نشدن آن‌ها مشکلات اقتصادی نیست. این افراد یا تحت تأثیر تبلیغات ضد جمعیتی داشتن فرزند را منافی حق آزادی خود می‌دانند یا فرزندآوری و بارداری را یک کار سخت و دشوار می‌دانند.

برخی دیگر هم به کل باردار شدن را دشمن زیبایی می‌دانند و گمان می‌کنند با بچه‌دار شدن زشت و چروک می‌شوند. از این بدتر برخی دیگر اصل داشتن بچه را بی‌کلاسی می‌دانند.

هر کدام از این دلایل که باشد هیچ‌گاه خرید سگ را نمی‌توان با پروریدن یک انسان پاک و با استعداد در دل خود مقایسه کرد. انسانی که در کودکی شادی و زندگی را به خانه می‌آورد و در پیری انیس و مونس انسان می‌شود. (البته به شرط برخورداری از تربیت دینی که موجب تقید او به رعایت حقوق والدین و حفظ احترام و ارتباط با آن‌ها خواهد شد.)

مدال افتخار آفرین مادری همواره بر سینه زن در طول تاریخ نقش بسته و مادر در فرهنگ‌های مختلف مورد ستایش و احترام و حتی قداست است. مدالی که با خرید سگ قابل مبادله نیست.

در جوامع غربی با سگ‌ها چگونه رفتار می شود؟

حجم تبلیغات انجام شده برای خرید سگ و نگهداری از آن در رسانه‌های خارجی این کنجکاوی را در من ایجاد کرد که ببینم با سگ‌ها در جوامع غربی چگونه رفتار می شود؟ بی‌تردید هر مسلمانی خود را موظف می‌داند که با حیوانات با مهربانی رفتار کند.

رعایت حقوق حیوانات در اسلام بسیار سخت گیرانه است. علاوه بر دستورات صریح و مؤکد در اسلام درباره مهربانی با حیوانات و رعایت حقوق آن‌ها، قلب یک مسلمان نمی‌تواند ظلم و آزار و اذیت را تحمل کند؛ تا جایی که آیت الله بهجت به فرزند خود می‌فرمودند، پشه‌ها را نکشید و آن‌ها را از خانه بیرون کنید. باید دید اگر این رفتارِ یک عالم مسلمان با یک حشره موذی است، پس ایشان با حیوانات صاحب قوه شناخت مانند سگ چگونه رفتار می‌کردند؟

نقل است که روزی پیامبر صلی الله علیه و آله دیدند که یکی از غلامان لقمه‌ای از غذای خود را به سگ گرسنه‌ای داد و ایشان آن غلام را به‌خاطر ستایش این عمل نیک آزاد کردند.

در مقابل دنیای پر عاطفه جهان اسلام، جهان وحشی غرب که عامل جنگ و غارت و استعمار در سراسر دنیا است، در حیوان آزاری هم روی همه را سفید کرده‌اند. تناقض آشکار شعار حمایت از حقوق حیوانات با آنچه خود در عمل انجام می‌دهند جای اندیشیدن دارد. من در اینجا تنها به ذکر چند مورد به صورت فهرست‌وار اکتفا می‌کنم.

قطع کردن پای سگ برای زیبایی

سایت‌هایی در اینترنت وجود دارد که به طور آزادانه تبلیغات خود را در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند. این سایت‌ها مربوط به کلینیک‌های زیبایی حیوانات هستند. در این کلینیک‌ها استخوان پای سگ را برش می‌دهند و بخشی از استخوان را برمی‌دارند تا پای سگ کوتاه‌تر شود و از نظر انسان خودخواه و متجاوز زیباتر به نظر برسد. درحالی که سگ دیگر نمی‌تواند همانند گذشته چابکی خود را حفظ کند.

استفاده از سگ برای آزمایش‌های وحشتناک

به منظور آزمایش روش‌های درمانی بیماری‌های هرمونی، چشم پزشکی، قلب و عروق و انواع سرطان، سگ‌ها عامدانه به بیماری مبتلا می‌شوند تا تیم‌های پزشکی بتوانند روی آن‌ها تحقیق کنند. این تحقیقات شامل انواع روش‌های درمانی از جمله جراحی، تزریق دارو، پرتودهی و … است. بدیهی است پیش از پیدا شدن درمان و تکمیل تحقیقات بسیاری از این سگ‌ها از بیماری یا بخاطر انجام آزمایش‌ها تلف می‌شوند. تنها در یکی از این تحقیقات توسط یک پزشک بیش از ۳۰۰ سگ تلف شدند.

استفاده از سگ برای تست سم نیکوتین

یکی از خبرسازترین فجایعی که در مورد سگ‌ها و سایر حیوانات رخ داده تست ۶ ساعته دود سیگار روی آن‌هاست. سگ‌ها تحت این آزمایش ناچار هستند روزانه ۶ ساعت دود سیگار را از طریق ماسک یا از طریق بریدن نای و وارد کردن لوله به زیر گلو تنفس کنند. سگ‌های تحت این آزمایش درحالی تلف می‌شوند که نمی‌توانند هیچ اعتراضی داشته باشند.

کشتن سگ‌های بی‌صاحب در روز روشن

در برخی از کشورها سگ‌های بی‌صاحب در خیابان زنده‌گیری و به مکان‌های مشخصی برده می‌شوند. در این مکان سگ‌ها برای مدت چند روز نگهداری می‌شوند و در صورتی که کسی برای بردن آن‌ها مراجعه نکند از طریق تزریق سم کشته می‌شوند. این جنایت در کلینیک‌های مجاز و به صورت قانونی انجام می‌شود.

تجاوز جنسی به سگ‌ها

مطالعات سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۶ در آمریکا نشان می‌دهد که آزار جنسی حیوانات غالبا توسط افراد ثروتمند انجام می‌شود. تعداد بالایی از سگ‌هایی که مورد آزار جنسی واقع می‌شوند سگ‌های خانگی و خریداری شده هستند که توسط صاحبانشان مورد تجاوز قرار گرفته‌اند. گرچه بسیاری از این رفتارها در خفا انجام می‌شوند لکن در اغلب کشورهای دنیا تجاوز به حیوانات یک جرم و البته یک دغدغه فرهنگی و اجتماعی است.

حتی افرادی که مانند ما مسلمانان روابط جنسی با حیوانات را حرام شرعی نمی‌دانند هم معتقدند قانون تنها روابط جنسی خارج از چارچوب را با رضایت طرفین مجاز می‌داند و سگ‌ها قادر نیستند رضایت یا عدم رضایت خود را اعلام کنند.

خرید سگ بخاطر حیوان دوستی یا عشق بی‌حد به دلار

تبلیغات و بازاریابی در دنیای مدرن اغلب هدفی جز کسب سود ندارد. شرکت‌ها با تبلیغات به دنبال اغوای مخاطبان خود هستند تا سود بیشتری کسب کنند. صرف‌نظر از دلایل فرهنگی که در بخش آخر این مقاله به آن می‌پردازم، دلایل مادی و سود خوبی که در فروش سگ و خدمات مراقبتی از آن مثل دارو، واکسن، ویزیت، جراحی، غذا، لوازم و اسباب‌بازی و آموزش وجود دارد برخی را وسوسه کرده به سگ به چشم یک تجارت پرسود نگاه کنند.

طبیعی است تا بازاری برای خرید سگ وجود نداشته باشد، این افراد نمی‌توانند به سودی که مد نظر دارند دست پیدا کنند. به همین دلیل از طریق تبلیغات به ایجاد نیاز کاذب در مخاطب مستعد خود می‌پردازند و با این نفوذ زمینه فروش محصولات و خدمات خود را فراهم می‌کنند.

خرید سگ چه عواقب ناگواری ممکن است به دنبال داشته باشد؟

در بخش سوم این مقاله قصد دارم به چند پیامد خرید سگ برای نگهداری در خانه اشاره کنم. هرچند می‌دانم هریک از این دلایل توسط افراد متعصب به نحوی توجیه یا رد می‌شود؛ ولی گروه غالب که مخاطبان اصلی این مقاله و از نوجوانان و جوانان آگاه و اهل فکر هستند فرصتی برای اندیشیدن پیدا خواهند کرد.

۱) انسان آزاری

نگهداری از سگ می‌تواند منجر به نقض حقوق دیگران شود. صدای سگ در آپارتمان می‌تواند آسایش دیگران را از بین ببرد. همچنین صدای پارس سگ می‌تواند موجب رعب و وحشت کودکان و سالمندان شود.

این وحشت را من بارها به چشم خود در پارک دیدم و همیشه از خود می‌پرسم چرا کودکی که برای بازی با هم سالان خود به پارک آمده باید اینچنین بخاطر خودخواهی یک شهروند مضطرب و نگران شود؟ آیا نباید به حقوق کودکان و سالمندان احترام گذاشت؟

از سوی دیگر سگ‌های آپارتمانی که برای گردش به پارک آورده شدند، ادرار و مدفوع خود را در پارک پخش می‌کنند. در اغلب موارد صاحبان این سگ‌ها اعتنایی نسبت به جمع‌آوری ادرار و مدفوع سگ خود ندارند. همانطور که در مقاله (نگهداری از سگ) گفتم بسیاری از بیماری‌های سگ از طریق ادار و مدفوع او به انسان منتقل می‌شود.

در این میان کودکان که از سر کنجکاوی هرچیزی را از زمین برمی‌دارند و با گیاهان و خاک پارک بازی می‌کنند به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی در خطر جدی ابتلا به بیماری‌های سگ‌ها قرار دارند.

۲) حیوان آزاری

نگهداری از سگ در خانه به خودی خود ناقض حقوق حیوان است. آزادی حق هر حیوانی است. اهلی بودن یک حیوان دلیل خوبی برای زندانی کردن او در خانه نیست. این حیوان حق آزادی دارد. حق جفت‌گیری دارد و برای اینکه دائما شما او را به کارهای مورد علاقه خودتان وادار کنید آفریده نشده است.

۳) خطر ابتلا به بیماری

براساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی از ۱۷۰۹ عامل بیماری‌زای شناخته شده ۸۳۲ عامل از حیوان به انسان سرایت می‌کند. در مقاله (نگهداری از سگ) من برخی از بیماری‌ها را نام بردم. قرص انگل، تزریق واکسن و عقیم‌سازی هیچ یک تضمین کافی برای عدم ابتلا به این بیماری‌ها عنوان نشده است.

۴) حفظ طهارت

طهارت و نجاست از مواردی است که در فرهنگ ایرانی کاملا پذیرفته شده است. حتی شهروندانی که نماز نمی‌خوانند ادرار و مدفوع خود را با آب می‌شویند و با حال جنابت روز خود را سپری نمی‌کنند. اغلب دختر خانم‌ها در دوران عادت ماهیانه پاکی و طهارت محل زندگی خود را حفظ می‌کنند و پس از اتمام این دوران غسل حیض انجام می‌دهند.

دلیل افرادی که می‌گویند خرید سگ و نگهداری از آن مشکلی برای طهارت ایجاد نمی‌کند، این است که ما در قرآن دلیل برای نجس بودن سگ پیدا نکردیم. یعنی قبول دارند که از چیز نجس باید اجتناب کرد؛ ولی می‌گویند سگ که نجس نیست.

شاید یادآوری این نکته ضروری است که هیچ مکلفی برای اطلاع از وظایف شرعی خود مستقیما نمی‌تواند به قرآن مراجعه کند؛ چون تشخیص حکم الهی نیازمند دانش اجتهاد و فقاهت است و فقیه با در کنار هم قرار دادن دلایلی که از قرآن و روایات در اختیار دارد، براساس روشی که ائمه معصومین علیهم السلام به ما آموخته‌اند حکم خدا را استنباط کرده و در رساله توضیح المسائل خود بیان می‌کند.

مکلف با مراجعه به رساله مرجع تقلید خود که در زمان رسیدن به سن تکلیف انتخاب کرده این احکام را یاد گرفته و انجام می‌دهد. در رساله توضیح المسائل همه مراجع ۱۱ چیز عین نجاست دانسته شده که با هیچ پاک کننده‌ای پاک نمی‌شود و در صورت برخورد با هر چیز دیگری آن را نجس می‌کند. سگ و خوک جزء این یازده چیز هستند.

۵) وابستگی عاطفی

دلایل ضد فرهنگی ترغیب به خرید سگ در کشور ما

در آخرین بخش این مقاله قصد دارم به ۳ دلیل مهم اشاره کنم که موجب شده در جریان نفوذ فرهنگی و جنگ رسانه‌ای غرب همواره خرید سگ و نگهداری از آن در دستور کار دشمن باشد. وقتی بدانیم چه نقشه‌ای برای ما دارند بهتر می‌توانیم تصمیم بگیریم که از یک پیشنهاد استقبال کنیم یا با قدرت آن را رد کنیم؟

۱) کاهش جمعیت

تلاش برای کاهش جمعیت کشورها و کشیدن کشور به خطر پیری جمعیت در بلندمدت با هدف تضعیف کشورها انجام می‌شود. کشوری که پیر شده باشد در بهترین حالت نیروی جوان کافی برای اداره اقتصاد ندارد. مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل می‌شوند و هزینه‌هایی که باید صرف نگهداری از سالمندان شود از درآمدهای کشور پیشی می‌گیرد.

در چنین شرایطی این کشور برای اداره خود به استقراض از بانک مرکز روی می‌آورد و استقلال خود را با بدهی‌های سنگین که هرگز پرداخت نمی‌شوند از دست می‌دهد و ناچار است برای اداره جمعیت پیر خود منابع کشور را در اختیار بیگانه‌گان قرار دهد.

یکی از راهبردهای دشمن در برنامه بلند مدت کاهش جمعیت تاکنون تشویق به عدم بارداری بوده است. دشمن به خوبی می‌داند که نیاز طبیعی به فرزند را به راحتی نمی‌تواند در دل انسان پر مهر و عاطفه جامعه ایرانی خاموش کند. به همین دلیل جایگزین کردن سگ با فرزند یک پیشنهاد گستاخانه و بی‌رحمانه است که متأسفانه از سوی برخی از زوجین هم پذیرفته شده.

۲) کاهش ازدواج

نیاز به پیوند با جنس مکمل در چارچوب شرعی ازدواج و تشکیل خانواده اساس هر جامعه قدرتمندی است. در جامعه‌ای که ازدواج کاهش پیدا کند، میزان فساد جنسی و جرم و جنایت افزایش می‌یابد. بلوغ فکری در این جامعه در پایین‌ترین حد خود باقی می‌ماند و البته رشد جمعیت هم سیر نزولی پیدا می‌کند.

ازدواج برکات زیادی برای یک جامعه در پی دارد که در مقاله دیگری به آن اشاره خواهم کرد.

اما در اینجا هم دشمن ضمن تلاش برای ترویج روابط ناسالم میان نسل جوان جایگزین دیگری را هم به عنوان شریک عاطفی پیشنهاد کرده و آن خرید سگ و نگهداری از آن است.

۳) از بین بردن روابط اجتماعی

در سطح عمیق‌تری از روابط اجتماعی، دشمن ضمن هدف قرار دادن خانواده به عنوان پایگاه اصلی حفظ اقتدار فرهنگی جامعه، تلاش می‌کند در مقابل فرهنگ غنی صله رحم، روابط اجتماعی را از هم متلاشی کند. انسان‌های دور از هم آسیب‌پذیرتر هستند. احتمال دشمنی میان آن‌ها بیشتر است و افراد ضعیف، تنها و افسرده بیشتری در این جامعه هستند که به طبع کل جامعه را آسیب‌پذیرتر می‌کنند.

به همین دلیل دشمن ترجیح می‌دهد هر یک از ما به جای زندگی با همدیگر با یک سگ زندگی کنیم و تا حد ممکن از هم دور بمانیم. در نقطه مقابل آن اسلام عزتمند که خواهان رشد و تعالی انسان است علاوه بر تأکید فراوان روی صله رحم در میان اقوام درجه یک به اجتماعات مسلمانان از جمله نماز جماعت در سطح محله، نماز جمعه در سطح شهر و حج در سطح جهانی توجه ویژه دارد.

جمع بندی

خرید سگ در این مقاله از زوایای مختلفی بررسی شد. امیدوارم روشن شده باشد که مخالفت با نگهداری از سگ در خانه نه تنها منافی حقوق حیوانات نیست؛ بلکه برعکس برای حفظ حقوق حیوانات و انسان‌ها است. این‌طور نیست که نگهداری از هر حیوانی در خانه نهی شده باشد؛ ولی روی عدم نگهداری از سگ در خانه به دلیل آسیب‌هایی که برای هم حیوان و هم انسان دارد حساسیت زیادی وجود دارد.

من در این مقاله به ابعاد ضد معنوی نگهداری از سگ در خانه اشاره‌ای نکردم؛ چون تبیین مبانی آن از ظرفیت این مقاله خارج بود. فقط به همین میزان اشاره کنم که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند ملائکه به خانه‌ای که سگ در آن زندگی می‌کند وارد نمی‌شوند.

این یعنی ارتباط اهالی آن خانه با سرمنشأ حیات در غیب بخاطر نگهداری از سگ در خانه قطع خواهد شد؛ چراکه قرآن می‌‌فرماید: وَ إِن مِّن شَيْءٍ إِلاَّ عِندَنَا خَزَائِنُهُ وَمَا نُنَزِّلُهُ إِلاَّ بِقَدَرٍ مَّعْلُومٍ۱. و هیچ چیزی نیست مگر آنکه خزانه‌هایش نزد ما (در عالم غیب) است، و آن را جز به اندازه معین نازل نمی‌کنیم.

ملائکه مسئول نزول رحمت الهی هستند و قرآن تأکید می‌کند هرچه در عالم هست خزائنش نزد ماست. برکت و رزق معنوی و مادی ما بوسیله ملائکه نازل می‌شود و فرمان حق به واسطه آن‌ها محقق می‌شود.

۱- سوره حجر آیه ۲۱

5 1 رای
چند ستاره به این مقاله می‌دهید؟
سید حسین مدارایی

سید حسین مدارایی

همیشه پر از چرا بودم. بی‌وقفه سوال می‌پرسیدم و برای رسیدن به جواب راه می‌افتادم.
امروز جاندخت جایی است که می‌توانم جواب‌هایی که پیدا کردم را با شما به اشتراک بگذارم.

با مقالات زیر به رشد و یادگیری ادامه دهید:

قبل از ارسال نظر توجه کنید!
  1. سوالات و دیدگاه‌های مرتبط با مقاله را در بخش نظرات ارسال کنید و برای سایر موضوعات از فرم تماس استفاده کنید.
  2. از ارسال پیام‌های توهین آمیز و نقض حقوق شخصیت‌های حقیقی و حقوقی بپرهیزید.
  3. از به چالش کشیدن و گفتگوی علمی به عنوان یک کرسی آزاد پیرامون این مقاله به شدت استقبال خواهد شد.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x

چه خوب!

از دیدنت خیلی خوشحالیم